Rehabilitacja – metody leczenia

Prowadzona w Motus Fizjoterapia we Wrocławiu rehabilitacja, ma na celu ulżenie pacjentom w cierpieniu, poprawienie ich sprawności fizycznej, a także nauczenie ćwiczeń pozytywnie wpływających na zdrowie. Skuteczność tego typu usług, zależna jest od doboru właściwych technik. Korzystamy między innymi z zabiegów z dziedziny kinezyterapii i fizykoterapii, metody PNF, terapii tkanek miękkich oraz plastrowania dynamicznego (kinesiology taping).

W ofercie znajdują się także masaże lecznicze, sportowe i kręgosłupa.

Kinezyterapia

Kinezyterapia jest to gimnastyka lecznicza, której celem jest łagodzenie skutków schorzeń oraz urazów układu ruchu. Stosuje się ją m.in. po udarach mózgu, w zespołach bólowych kręgosłupa, a także po zabiegach operacyjnych. W zależności od rodzaju terapii stosuje się kinezyterapię ogólną lub miejscową, obejmującą ćwiczenia bierne, izometryczne, samowspomagane, w odciążeniu oraz czynne. Kinezyterapia ogólna obejmuje natomiast ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczenia w wodzie oraz niektóre elementy gimnastyki.

Plastrowanie dynamiczne (kinesiology taping)

Kinesiology taping to metoda terapeutyczna nazywana również plastrowaniem dynamicznym lub kinesiotapingiem. Polega ona na oklejaniu wybranych fragmentów ciała za pomocą specjalnych elastycznych plastrów. Metoda ta ma szerokie zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowe, sportowej, neurologicznej i ortopedycznej. Kinesiotaping skutecznie likwiduje bóle mięśniowe, leczy i łagodzi kontuzje, a także poprawia krążenie. Znakomicie sprawdza się również jako zabieg odmładzający. Plastry są wodoodporne i przepuszczają powietrze, dlatego można je nosić na skórze nawet przez kilka dni. Wskazaniem do plastrowania są dolegliwości bólowe pourazowe, reumatyczne lub pooperacyjne, problemy z krążeniem, nadwyrężenie i napięcie mięśni oraz walka ze zmarszczkami.

Fizykoterapia

Fizykoterapia jest metodą rehabilitacji, w której do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach wykorzystywane są różne zjawiska fizyczne, takie jak magnetyzm, światło, prąd, ultradźwięki, czy niska temperatura. Zabiegi z ich wykorzystaniem mają na celu zlikwidowanie bólu, stanów zapalnych i obrzęków, a także stymulowanie mięśni i przyspieszenie gojenia. W zależności od rodzaju schorzenia dobierana jest jedna lub kilka metoda fizykoterapii. Dobre efekty daje zwłaszcza elektroterapia, która do celów leczniczych wykorzystuje prądy impulsowe oraz prąd stały, a także termoterapia, czyli oddziaływanie temperaturą. Oprócz tego wykonywane są również zabiegi z zastosowaniem pola magnetycznego, pola elektromagnetycznego, ultradźwięków, kąpieli słonecznych, czy laserów.

Masaż leczniczy i sportowy

Masaż leczniczy działa przede wszystkim przeciwbólowo i polepsza odżywianie tkanek. Ponadto regeneruje on mięśnie, zwiększa ich elastyczność i sprężystość, co jest bardzo ważne w rehabilitacji. Masaż leczniczy sportowy jest podobny, ale różni się tym, że zarówno rozcieranie, jak i ugniatanie, oklepywanie czy wyciskanie robione jest z większą siłą. Najczęściej taki masaż stosowany jest w procesie doleczania po różnego rodzaju urazach, a także w przetrenowaniach. W masażu leczniczym sportowym wykorzystywane są różne formy i rodzaje masażu. np. masaż klasyczny, wibracyjny, limfatyczny czy segmentarny. Jego celem jest przede wszystkim usunięcie negatywnych efektów przetrenowania oraz likwidacja zakwasów i wzmożonego napięcia mięśniowego.

Terapia manualna

Terapia manualna to różnego rodzaju metody oraz techniki, obejmujące zarówno diagnostykę, jak i leczenie funkcjonalnych zaburzeń układu ruchu. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest zbadanie pacjenta oraz przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Dzięki odpowiednim testom terapeuta znajduje przyczynę dysfunkcji lub bólu, a następnie stosuje wybraną metodę leczenia, np. mobilizacje, manipulacje, stretching, masaż lub neuromobilizacje. Pacjent otrzymuje również zalecenia i pakiet ćwiczeń do wykonywania w domu.

Rehabilitacja Metodą PNF

Metoda PNF – jest to rodzaj kompleksowej terapii, które celem jest reedukacja ruchowa i zlikwidowanie problemów wynikających z choroby lub urazu. W czasie ćwiczeń wykorzystywane są ruchy trójpłaszczyznowe, czyli takie, które w sposób naturalny wykonywane są na co dzień, dzięki czemu układ nerwowy uczy się poprawnego wzorca ruchu. Terapia angażuje do pracy całe łańcuchy mięśniowe i wykorzystuje reakcje odruchowe, a także pracę silniejszych mięśni. Ćwiczenia uruchamiają wszystkie mięśnie, łącznie z tymi, które wcześniej nie pracowały wcale.

Terapia tkanek miękkich

Terapia tkanek miękkich to metoda rehabilitacji, pozwalająca skutecznie walczyć z bólem oraz różnymi dysfunkcjami narządu ruchu, np. przykurczami tkankowymi, czy wzmożonym napięciem mięśniowym. Zabiegi bardzo szybko zmniejszają nawet najbardziej dokuczliwy ból. W terapii tej wykorzystywane są techniki podobne do masażu, np. energizacja mięśni, terapia punktów spustowych, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe oraz metody aktywnego rozluźniania się. Efektem terapii tkanek miękkich jest przywrócenie funkcjonalności stawów oraz równowagi mięśniowej.

Rehabilitacja sportowa

Sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie są narażone na różnego rodzaju urazy. Szczególnie uciążliwe są urazy nagłe, ale dużym problemem bywają również uszkodzenia tkanek wynikające ze skumulowania się drobnych urazów. W takiej sytuacji bardzo często może okazać się, że sportowiec nie może dalej trenować i musi zrobić przerwę, aby dojść do formy. Niezbędna jest wówczas odpowiednia rehabilitacja sportowa, dzięki której można szybko odzyskać sprawność i powrócić do regularnych treningów.

Jakie urazy leczone są w ramach rehabilitacji?

Rehabilitacja sportowa to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące różne rodzaje terapii, w tym zarówno terapię urazów i przygotowanie do powrotu do sportu, jak i profilaktykę. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, ponieważ w zależności od uprawianej dyscypliny inaczej wygląda jego biomechanika ruchu oraz podstawy fizjologii wysiłku.

Dzięki rehabilitacji można skutecznie wyleczyć:

  • skręcenia i zwichnięcia,
  • niestabilność stawów,
  • przeciążenia stawów,
  • wady postawy,
  • stany po złamaniach kości,
  • zerwania i naderwania więzadeł,
  • zerwania i naderwania ścięgien.

Ponadto rehabilitacja sportowa jest zalecana po leczeniu operacyjnym narządu ruchu oraz innych organów.

Jak wygląda rehabilitacja sportowa?

Sposób rehabilitacji sportowców jest zawsze uzależniony od rodzaju urazu oraz uprawianej dyscypliny sportu. Bardzo często wykorzystywane są takie metody jak terapia manualna tkanek miękkich, kinezjology taping (plastrowanie), terapia ciepłem lub zimnem, drenaż limfatyczny, trening motoryczny, a także indywidualne dobrane ćwiczenia. Leczenie zwykle podzielone jest na trzy główne etapy, dzięki którym można skutecznie i szybko wyeliminować skutki kontuzji:

  • etap 1 – najpierw konieczne jest wyleczenie uszkodzonej tkanki. Terapia jest dobierana do rodzaju urazu oraz dolegliwości pacjenta,
  • etap 2 – stopniowo wprowadzane są treningi, mające na celu przywrócenie sprawności uszkodzonej tkance. Na przemian stosowane są treningi szybkościowe, siłowe, wytrzymałościowe czy timinigu mięśniowego,
  • etap 3 – na tym etapie wprowadzane są już charakterystyczne dla uprawianej dyscypliny sportu elementy techniczne.

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7c,
54-401 Wrocław

Copyright 2018 Motus Rehabilitacja - Fizjoterapia Marta Świderska (Drozdowska) | Wdrożenie: Media Click

Nasz gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.