Strukturalna praca z ciałem

Czym jest strukturalna praca z ciałem?

Strukturalna praca z ciałem to forma terapii mięśniowo- powięziowej, polegająca na przywróceniu równowagi poszczególnych struktur w ciele pacjenta, tak by jak najlepiej funkcjonowało w grawitacji.

Jeżeli staniesz bokiem do lustra możesz dostrzec, czy Twoja miednica znajduje się bezpośrednio nad stopami, czy Twoja klatka piersiowa jest nad miednicą, aż wreszcie czy głowa znajduje się nad klatką piersiową.  A może jednak widzisz, że głowa jest mocno wysunięta w przód? A może klatka piersiowa pochyla się do tyłu? Czy myślisz, że funkcjonowanie w taki sposób jest naturalne dla Twojego ciała? Czy dostrzegasz, ze jeżeli głowa mocno wysunęła się w przód, to będzie pociągała za  sobą mięśnie znajdujące się z tyłu, na plecach? Te, które zazwyczaj Cię bolą ?

Strukturalna praca z ciałem, to terapia, podczas której terapeuta będzie starał się zmienić wzorzec twojego ciała, tak by mogło ono zacząć pracować wydajniej. Spowoduje to, że Twój oddech stanie się pełniejszy, zyskasz lepszą kontrolę nad ciałem, uwolnią się negatywne emocje i znowu zaczniesz dobrze czuć się we własnym ciele.

Strukturalna praca z ciałem jest dla Ciebie, jeżeli:

  • posiadasz wady postawy (niezależnie od wieku)
  • borykasz się z nawracającym bólem w różnych rejonach ciała
  • chcesz poprawić komfort swojego życia
  • odczuwasz, że Twoje ciało męczy się w danej pozycji
  • jesteś sportowcem, bądź chcesz poprawić wydajność swojego ciała
  • czujesz, że pod wpływem różnych sytuacji życiowych, w których się znalazłeś Twoje ciało się zmieniło

 

Na czym polega strukturalna praca z ciałem ?

Za pomocą własnych rąk terapeuta będzie wykonywał specjalistyczne techniki mięśniowo – powięziowe by rozluźnić lub przemieścić tkanki w ciele pacjenta. W modelu trzech sesji praca polega na przywróceniu prawidłowych relacji miednicy względem stóp, klatki piersiowej i obręczy barkowej a także kręgosłupa.

Przed rozpoczęciem sesji terapeuta przeprowadza wywiad, którego celem jest zebranie informacji takich jak: przebyte choroby, ewentualne zabiegi chirurgiczne jak i inne doświadczenia, które mogły wpłynąć na postawę pacjenta.

Zanim terapeuta rozpocznie każdą z sesji wykona również zdjęcia pacjentowi, celem przedstawienia mu różnic w postawie ciała przed i po wykonaniu sesji tak, by pacjent mógł widzieć i rozumieć jak przebiega proces terapii. Najważniejszym elementem, którym będzie kierował się terapeuta są odczucia pacjenta.

Podczas pierwszej sesji terapeuta poza oceną wizualną, przeprowadza szereg testów ruchowych, a następnie wybiera cele terapii spersonalizowane dla danego pacjenta. Następnie, pracując na tkankach miękkich dokonuje szeregu zmian w ciele pacjenta. Podczas wizyty, pacjent kilkukrotnie wstaje by ocenić jak zmienia się jego ciało. Celem pierwszej sesji jest zrównoważenie miednicy i stóp pacjenta.

Na następnej sesji terapeuta po rozmowie z pacjentem ocenia jak zmieniło się jego ciało i jak pacjent odbiera dokonane zmiany. Celem drugiej sesji jest poprawienie relacji klatki piersiowej i obręczy barkowej względem miednicy.

Trzecia sesja, to praca na kręgosłupie i integracja wszystkich dokonanych zmian. Po przejściu przez pacjenta trzech sesji następuje okres przerwy, podczas którego ciało ”przepracowuje” zmiany wprowadzone przez terapeutę. Jest to czas, w którym pacjent na nowo zaznajamia się ze swoim ciałem, które wciąż jeszcze się zmienia.

Sesje można wykonywać 1, maksymalnie 2 razy w tygodniu. Niezwykle istotne  jest aby praca z pacjentem nie była zbyt rozciągnięta w czasie i aby przerwy pomiędzy zabiegami nie były za długie. Dynamika zabiegów jest priorytetowa dla osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Cały proces trzech sesji powtarzać można w odstępach miesięcznych. Podczas kolejnych trzech sesji terapeuta może opracowywać kolejne, głębsze struktury, tak, by ciało mogło coraz lepiej się równoważyć.

Ważne: 1 sesja nie zawsze oznacza 1 wizytę. Czasami zachodzi potrzeba rozłożenia 1 sesji na 2 wizyty. Jeżeli będzie to konieczne zostaniesz o tym poinformowany.

Jak się przygotować do zabiegu?

Na wizytę należy przyjść w wygodnej, nie krępującej ruchów bieliźnie, bądź krótkich spodenkach i topie sportowym. Strój należy dobrać tak, by pacjent czuł się komfortowo a terapeuta mógł bez problemu dokonać oceny wizualnej bądź bez przeszkód pracować na ciele pacjenta.

 

Jak długo trwa wizyta?

Wizyta trwa 60 min.

 

GOTOWY NA ZMIANY ? 

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7d,
54-401 Wrocław

Copyright 2018 Motus Rehabilitacja - Fizjoterapia Marta Świderska (Drozdowska) | Wdrożenie: Media Click

Nasz gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.